«ՀայաՔվեն» ՀՀ քրեական օրենսգրքում լրացում կատարող մի նախագիծ էր կազմել, համաձայն որի՝ Հայաստանի Հանրապետության անունից Արցախն այլ պետության մաս ճանաչող և/կամ Հայոց ցեղասպանության նշանակությունը նսեմացնող պաշտոնատար անձը պատժվում է 10-ից 15 տարի ազատազրկմամբ։
Այսօր «ՀայաՔվեն» զբաղված է քաղաքական նոր օրակարգի ձևավորմամբ՝ որպես արմատական այլընտրանք գործող վարչախմբի ուղեգծին։ «ՀայաՔվե» միավորման կառավարման գործադիր մարմինը վարչությունն է, որը բաղկացած է ինն անդամից և ընտրվում է խորհրդի կողմից՝ մեկ տարով։
Միավորման խորհուրդն ընդունում է ռազմավարական զարգացման հետ կապված բոլոր որոշումները, ընտրում է վարչության անդամների և համակարգողի։ «ՀայաՔվե» միավորման հիմնական գործառնական կառույցներն են ոլորտային և ծրագրային հանձնախմբերը և տարածքային կառույցները Երևան քաղաքում և ՀՀ մարզերում։
Ծրագիր
Ապագայի Հայաստանը պետք է լինի մարտունակ, ստեղծագործ, արդյունավետ և նախաձեռնող ազգային պետություն, որի քաղաքացին արժևորում է այն՝ որպես անվտանգ, ազատ և արդար միջավայր, որն ունի հստակ քաղաքակրթական և արժեքային դիմագիծ, որտեղ գրավիչ և պատվաբեր է ապրել ժամանակակից աշխարհում, և որն ինքը պատրաստ է պաշտպանել և զարգացնել։